Trápi vás diastáza? Nechajte si poradiť od skúsenej fyzioterapeutky Moniky Šrenkelovej!
Monika Šrenkelová je fyzioterapeutka, ktorá pomáha ženám opäť nájsť stratené sebavedomie a radosť zo svojho tela. Predovšetkým v prípadoch, kedy vystupujúce bruško aj mesiace po pôrode nie je známkou nadbytočných kilogramov, ale siganlizuje závažnejší problém - diastázu. Ak vás trápi rovnaký problém, prihláste sa na Monikin kurz od 19.- 23. novembra 2018 v Rheia Centre.
Prihlásenie na kurz: monika.srenkelova@gmail.com
A ako motiváciu vám prinášame nasledujúci rozhovor:
Monika, pomáhate ženám byť zdravé, učíte ich vnímať svoje telo. Máte za sebou úspechy a množstvo spokojných žien. Čo bol zlom vo vašom živote, aby ste sa rozhodli pre túto cestu? Viedol vás "osud" k tejto práci akosi prirodzene alebo to chcelo aj zopár "odbočiek"?
Som vyštudovaná fyzioterapeutka a zároveň sa celý život venujem športu, taktiež som mamou dvoch dospievajúcich synov a teda všetky tieto moje poznatky z profesného, ale aj súkromného života aplikujem v mojej terajšej praxi. Venovala som sa ženám, ktoré mali funkčnú sterilitu a to znamená, že nevedeli otehotnieť... zároveň mali prítomnú diastázu, ktorú chceli riešiť chirurgicky... kedže som človek, ktorý rieši zdravotne problémy najprv menej invazívne, rozhodla som sa venovať mamičkám po pôrode, konkrétne teda diagnóze zvanej diastasis recti abdominal a panvovému dnu, cvičením.
Venujte sa teda predovšetkým mamičkám po pôrode, ktoré trápi diastáza. Čo to je a ako zistím, či to náhodu nie je aj môj problém?
Diastáza znamená rozostup priameho brušného svalu, t.j. musculus rectus abdominis:
Deje sa to počas tehotenstva, keď maternica zväčší svoj objem niekoľkonásobne, a aby nedošlo ku kompresii vnútorných orgánov, musí sa vytvoriť miesto pre rast bábätka. Preto sa brušná stena doslova "naťahuje" väčšinou dopredu, ale minimálne aj do strán.
A čo sa tam naťahuje? Linea alba je väzivový popruh, ktorý laicky povedané, drží priame brušné svaly spolu. Musí byť dostatočne pružná, aby sa dokázala prispôsobiť rastúcemu brušku, ale zase na druhej strane sa po pôrode musí vrátiť do svojho pôvodného stavu. Ak sa tak nestane, nastáva problém...
Je diastáza len estetický problém alebo môže mať aj negatívne dôsledky pre naše zdravie?
Popôrodná diastáza je komplexný problém celého organizmu... ak je diagnostikovaná diastáza, je problém v stabilite trupu, prítomné je nesprávne dýchanie, taktiež svalová dysbalancia a problémy s chrbticou, ale tiež môže byť prítomná stresová inkontinencia, teda oslabené panvové dno.
A čo ženy, ktoré sa trápia s diastázou možno už niekoľko rokov. Existuje šanca nápravy aj pre ne?
Áno, samozrejme... čas od pôrodu tu nehrá rolu. Mala som už aj mamičku 15 rokov po pôrode. Tu už ale samozrejme nehovoríme o popôrodnom stave.
Za veľmi dôležitú súčasť cvičenia považujete správne dýchanie. Dych je tiež neodmysliteľnou súčasťou praxe jogy, preto by ma zaujímalo, ako môže dych ovplyvniť nápravu diastázy.
V tomto prípade je dýchanie veľmi podstatné. Pri prítomnej diastáze sa dýcha bruchom, čo nie je správne. Pretože nádych má byť bránicou a výdych brušnými svalmi... (pozn.: úplne súhlasíme:-)) vychádzam jednak z anatómie, ktorú som si ale prepojila s funkčnosťou.
Aké sú vaše plány do budúcnosti (aj skúkromné:-))? Na čo sa môžeme v súvislosti s vašou prácou tešiť?
Čo sa týka mojich plánov do budúcnosti, určite je to pripravovaná kniha o diastáze, ktorá bude obsahovať moje praktické skúsenosti a moje vlastné poznatky... sama sa na ňu velmi teším:- )